מהי קצבת שירותים מיוחדים?

קצבת שירותים מיוחדים נועדה לתושבי ישראל מעל גיל 18, המשלמים את דמי הביטוח הלאומי כחוק, וזקוקים לעזרה בפעולות היום יום כגון: הלבשה, רחצה, היגיינה אישית, עזרה בתחזוקה שוטפת של הבית ועוד, או  – זקוקים להשגחה מתמדת שתמנע סכנת חיים לעצמם או לאחרים. קצבת שירותים מיוחדים יכולה להקנות קצבה חודשית לכל החיים וכן הטבות שונות במוסדות הממשלתיים וברשויות המקומיות.

מהם הקריטריונים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים?

בין הקריטריונים לקבלת הקצבה:

  1. גיל עבודה: קצבת שירותים מיוחדים מיועדת לתושבי ישראל החל מגיל 18 ושלושה חודשים, ועד 6 חודשים לאחר גיל פרישה (נכון להיום, גל הפרישה לנשים הוא 62 ולגברים הוא-67). במידה ותאושר זכאות, הקצבה תמשיך גם אחרי גיל הפרישה.
  2. מגוריםהקצבה מוגבלת לנכים אשר אינם מתגוררים במוסד המספק שירותי רפואה, סיעוד או שירותי שיקום.
  3. מצב רפואי:מקבלי קצבת נכות מהביטוח הלאומי אשר נקבעה להם נכות רפואית בשיעור 60% לפחות או אינם מקבלים קצבת נכות מביטוח לאומי, אך נקבעה להם נכות רפואית בשיעור 75% לפחות.
  1. תוצאות בדיקת תלותהיכולת של הפונה לבצע בצורה עצמאית פעולות ADL ו – IADL:
  • פעולותADL  Activities of Daily Livingהינן ניידות בתוך הבית, הלבשה, רחצה, אכילה, שתייה עצמאית ושמירה על היגיינה אישית.​​​
  • פעולות IADL Instrumental Activities of Daily Living  – האם האדם מתקשה בביצוע  פעולות כמו סידורים מוסדיים וכספיים, תחזוקה של הבית, בישול וכדומה.

מי עוד זכאי?

ישנם מצבים נוספים בהם הפונה לא עומד באחד או יותר מהקריטריונים אבל עדיין ניתן לקבל את קצבת השירותים המיוחדים. המצבים הינם:

  1. מטופלים בדיאליזה המקבלים טיפול בדיאליזה פעמיים בשבוע לפחות.
  2. מושתלי איבר (כליה, לב, לבלב, ריאה, כבד) או מוח עצם מתורם זר – למשך חצי שנה מיום ההשתלה.
  3. אדם שהושתל בגופו מוח עצם עצמי יקבל את קצבת השירותים המיוחדים לתקופה של עד שלושה חודשים מיום ההשתלה.
  4. חולים אונקולוגיים המקבלים טיפולים רפואיים, מתוך רשימת טיפולים מוגדרת המופיעה בחוזר נכות 1926.